Az 5G-nek nincs 5 összetevője, egészen egyszerűen "ötödik generációt" jelent, mint ötödik generációs mobilhálózat. A 3G volt a harmadik, a 4G a negyedik generációs, 2019 pedig elhozza az ötödiket.
Könnyű alábecsülni azt, hogy az 5G mennyivel gyorsabb lesz. A leginkább észlelhető különbség a jelentős mértékben csökkenő várakozási idő lesz, vagy az, hogy az eszköz milyen gyorsan küld és fogad jeleket. Az érzékeltetés miatt, a 3G várakozási ideje 100 milliszekundum volt, a 4G esetében 50 milliszekundum volt, az 5G-nél ez az időtartam 1 milliszekundum lesz.
Az új 5G hálózattal kapcsolatban gyakran felmerül a hálózat káros sugárzásának kérdése...
De milyen hatása van az elektromágneses sugárzásnak?
Miben más az 5G mint a korábbi hálózatok?
Milyen készülékekkel mérhetjük a sugárzást?
Az elektromágneses sugárzás élettani hatásai a frekvencia függvényében
Az elektromágneses sugárzás hatása az emberi testre a frekvencia függvényében változik. Az extrém alacsony frekvencia ingerhatással jár, míg a magas (RF, és mikrohullámú) frekvencia hőhatást kelt. Az katonai és rendfenntartó szervezetek által például tömegoszlatásra használt elektromágneses fegyverekről, melyek szintén erős, azonnali kellemetlen hatást fejtenek ki az emberre most nem ejtünk szót.
Válasszuk szét tehát az alacsony és magas frekvenciájú sugárzásokat.
A infokommunikáció és telekommunikáció területe egyértelműen a magas frekvenciákat használja. A műsorszórók, a mobil szolgáltatók, valamint minden rádiós interfészt használó hálózat sugárzását a hatóság ellenőrzi, így a mindennapok során nem kell a biztonsági szabványokban meghatározott határértékeknél nagyobb sugárzástól tartanunk.
A rádió frekvenciás hullámok hőhatása
Köztudott, hogy az emberi test több mint fele víz. Az elektromágneses sugárzás a testünkben lévő víz molekulákat rezegteti, így azok oszcillálni kezdenek. Ez a mozgás vezet a testhőmérséklet részleges, vagy teljes emelkedéséhez. Ennek mértékegysége a specifikus abszorpciós ráta (SAR). SAR [W/Kg] = P elnyelt teljesítmény [Watt] / W testsúly [Kg].
A vízmolekulák rezgésének mértéke a sugárzással szállított teljesítménytől függ. A sugárzás frekvenciája pedig befolyásolja, hogy testünk mekkora felületét éri hőhatás.
A nagy frekvenciás elektromágneses sugárzás hőhatással jár
Testünk különböző jellegű szövetekből épül fel, melyek mind különbözők mértékben reagálnak az elektromágneses sugárzásra.
A belsőszerveink és a szívünk védettséget élveznek, ugyanis távol vannak a test felületétől. Mivel a sugárzás egy része visszaverődik, és egy része elnyelődik, így a belső szerveket kisebb mértékben éri sugárzás. A véráram képes elszállítani a hőt, ezzel további védelmet nyújtva.
Az legérzékenyebb területek az agy, és a szem.
További kellemetlenséget okoznak a fémimplantátumok a testben, melyek különösen érzékenyek az elektromágneses sugárzásra.
Az 5G felelős lesz a daganatos betegségekért, depresszióért, hiszen a vezeték nélküli antennák által kibocsátott mikrohullámok károsítják az emberi sejteket, és idő előtti halálhoz vezetnek. Tanulmányok sora tette közzé, hogy az elektromágneses mező mennyire rossz hatással van az emberi testre, mert a sugárzás álmatlanságot, termékenység csökkenését, megváltozott agyi fejlődést és hormonális zavarokat okoz.
Talán a legaggasztóbb az egészben az, hogy az 5G-nek a bevezetését semmilyen biztonsági vizsgálat nem fogja megelőzni, így több milliárd ember válik kísérleti nyúllá.
Azonban már most is sokat tehetünk azért, hogy minél kevesebb sugárzás érjen minket. Áramtalanítsuk a kütyüjeinket lefekvés előtt, mérsékeljük az elektromos gépek használatát és használjunk fülhallgatót, hogy a mobiltelefon minél távolabb legyen tőlünk.